Data publikacji w serwisie:

O dobrej sztucznej inteligencji - Wykład inauguracyjny prof. Krzysztofa Jassema

W dniu inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024, prof. Krzysztof Jassem miał zaszczyt wygłosić wykład pt. "O dobrej sztucznej inteligencji".

Wykład inauguracyjny na Uniwersytecie to wydarzenie wyjątkowe, zarówno dla społeczności akademickiej, jak i dla samego mówcy. W tym Roku Akademickim zaszczytu wygłoszenia przemówienia otwierającego dostąpił prof. Krzysztof Jassem, dyrektor Centrum Sztucznej Inteligencji UAM. Zgromadzeni w uniwersyteckiej auli Goście wysłuchali wykładu "O dobrej sztucznej inteligencji".

Podczas prelekcji, prof. Jassem zwrócił uwagę na rosnącą rolę sztucznej inteligencji (AI) w życiu codziennym i zawodowym. Żyjemy w czasach, w których systemy AI są coraz bardziej dostępne i powszechne, a co za tym idzie, stawiane pytania o korzyści i potencjalne zagrożenia stwarzane przez te systemy są nie tyle zasadne, co konieczne bo bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej.

W trakcie wykładu Profesor przedstawił także różne metody oceny jakości działania systemów AI, takie jak porównanie ich działania z ludźmi czy z danymi rzeczywistymi. Profesor zwrócił uwagę na to, jak ważne jest obiektywne mierzenie wydajności AI, podając przykłady z dziedziny rozpoznawania obrazów, tłumaczenia maszynowego i predykcji rynkowych.

Znaczenie rozwoju sztucznej inteligencji jest niepodważalne. W życiu osobistym ułatwia nam codzienne zadania, podczas gdy w sferze zawodowej otwiera nowe możliwości, umożliwiając automatyzację zadań i pozyskiwanie wartościowych informacji z danych. Prof. Jassem zaznaczył, że jako naukowcy i badacze, mamy obowiązek oceniać AI obiektywnie i zawsze dążyć do tego, aby była ona używana w sposób etyczny i odpowiedzialny, przynosząc korzyści społeczeństwu.

W swoim wystąpieniu, prof. Jassem przedstawił również różne przypadki użycia AI, pokazując, jak technologie te mogą być stosowane w praktyczny sposób, aby rozwiązywać realne problemy. Podkreślił także, że zadowolenie użytkownika jest kluczowym wskaźnikiem jakości systemów AI, i to zadowolenie użytkownika powinno być jednym z głównych celów rozwoju tych technologii w przyszłości.

Zapraszamy do obejrzenia całego wystąpienia na portalu YouTube