Zespół psychiatrii obliczeniowej

Zaburzenia psychiczne są odzwierciedleniem dysfunkcji mózgu — najbardziej złożonego narządu ludzkiego organizmu, działającego w równie skomplikowanym środowisku. Interakcje między czynnikami genetycznymi, molekularnymi, komórkowymi i społeczno-psychologicznymi mają wielowymiarowy i dynamiczny charakter, dlatego przekładanie osiągnięć neuronauki na rzeczywiste korzyści dla pacjentów stanowi znaczące wyzwanie.
Psychiatria obliczeniowa to prężnie rozwijająca się dziedzina na styku psychiatrii, neurobiologii i informatyki, która wykorzystuje metody analizy i modelowania matematycznego do obiektywizacji opisu stanu psychicznego, lepszego zrozumienia złożonej etiopatogenezy zaburzeń psychicznych oraz optymalizacji strategii ich leczenia.
Techniki takie jak uczenie maszynowe, przetwarzanie dużych zbiorów danych (big data) oraz symulacje komputerowe pozwalają na identyfikację markerów dla poszczególnych zaburzeń, kompleksową ocenę ryzyka, projektowanie interwencji terapeutycznych i prognozowanie ich wyników oraz dokładne monitorowanie procesu leczenia. Psychiatria obliczeniowa daje więc zupełnie nowe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne oraz wpisuje się w trend medycyny precyzyjnej i spersonalizowanej.
Nasz interdyscyplinarny zespół koncentruje się na opracowywaniu i rozwijaniu tych innowacyjnych metod, integrując je z codzienną praktyką psychiatryczną. Działania te prowadzimy zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach oraz podchodząc do pacjenta w sposób holistyczny.

Członkowie zespołu

Jakub Pokrywka

Dr inż.

Jakub Pokrywka

Dr inż. Jakub Pokrywka- Specjalista w dziedzinie sztucznej inteligencji, w szczególności przetwarzania języka naturalnego. Doświadczenie w zakresie wykorzystania informatyki w medycynie zdobywał m.in. budując platformę Medico PZWL
Jeremi Kaczmarek

Jeremi Kaczmarek

Jeremi Kaczmarek- Student kierunku lekarskiego, zaangażowany w działalność naukową w Klinice Psychiatrii Dorosłych UMP. Zainteresowania obejmują m.in. komputerową symulację odpowiedzi na leczenie oraz wykorzystanie uczenia maszynowego do predykcji prób samobójczych.
Edward Gorzelańczyk

prof. dr hab.

Edward Gorzelańczyk

Prof. Edward Gorzelańczyk- jest internistą, psychiatrą i biologiem molekularnym, prezesem Stowarzyszenia Leczenia Zastępczego Uzależnień „Medically Assisted Recovery” w Polsce. Prowadził ponad dziesięć grantów badawczych, rozwija koncepcję pętli korowo-podkorowych, pracuje jako klinicysta.