Data publikacji w serwisie:

Prezentacja wyników i sukces WMI na Conference on Machine Translation 2022

Na konferencji Conference on Machine Translation, odbywającej się w dniach 7-8 grudnia 2022 w Abu Dhabi (ZEA), ogłoszono oficjalnie wyniki konkursu General MT Shared Task, w którym zespół z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM, zajął pierwsze miejsce! Artur Nowakowski, Gabriela Pałka, Mikołaj Pokrywka, Kamil Gutmann zaprojektowali model tłumaczenia który sprawuje się lepiej niż modele takich konkurentów jak Google, Microsoft, Yandex czy Amazon.

Artur Nowakowski oraz Gabriela Pałka (doktoranci z WMI) oraz Mikołaj Pokrywka i Kamil Guttmann (studenci kierunku Informatyka, uczestniczący w projekcie AITech) zaprojektowali model tłumaczenia maszynowego który osiągnął lepszą skuteczność niż wszystkie inne zgłoszone modele, przegrywając jedynie z tłumaczeniem ludzkim.

Tegoroczne zadanie „General MT Shared Task”  polegało na stworzeniu jak najlepszego translatora będącego w stanie tłumaczyć teksty z różnych dziedzin. Pokonali oni takich konkurentów jak Google, Microsoft, Yandex czy Amazon, a także zespoły z Uniwersytetu Karola (Charles University) w Pradze, Huawei oraz INRIA (French National Institute for Research in Digital Science and Technology).

W tym roku głównymi dziedzinami, na których skupiony był konkurs były: newsy, social media, konwersacje ludzkie (np. czat) oraz e-commerce. Nasi reprezentanci wzięli udział w tłumaczeniu czesko-ukraińskim oraz ukraińsko-czeskim. Warto wspomnieć, że do stworzenia systemu wykorzystali tylko dane udostępnione przez organizatorów konkursu (w tabeli wyników oznaczone z białym tłem), w przeciwieństwie do wielu zespołów korzystających dodatkowo z własnych danych. Tworzenie systemu tłumaczenia trwało około dwóch miesięcy. W tym czasie próbowali oni różnych metod opartych na sieciach neuronowych, które byłyby w stanie uzyskać jak najlepsze tłumaczenie. Zaprojektowanie tak wydajnego systemu nie byłoby możliwe bez wydajnej aparatury obliczeniowej Centrum Sztucznej Inteligencji UAM.

Dokumenty

Nazwa Numer Obowiązujący od / Kto wydał Pobierz plik
Poster zespołu WMI na konferencji Conference on Machine Translation 8.12.2022 Piotr Jabłoński
PDF
Pobierz PDF Poster zespołu WMI na konferencji Conference on Machine Translation (735.0 KB)